Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

28 lutego 2020 r. społeczność szkoły uczciła pamięć żołnierzy walczących z władzą komunistyczną narzuconą przez Związek Sowiecki po drugiej wojnie światowej. Uczniowie podczas uroczystego apelu przedstawili sylwetki niekwestionowanych patriotów i bohaterów tych tragicznych wydarzeń: rotmistrza Witolda Pileckiego ps. Witold, sanitariuszkę Danutę Siedzikównę ps. Inka i Zygmunta Szyndielarza, ps. Łupaszka. Uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Poźniak i p. Martyny Pacyny (oprawa muzyczna) zapoznali się z tragicznymi losami Polaków, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

Poczet sztandarowy naszej szkoły oddał hołd „Żołnierzom Wyklętym”, którzy zginęli lub zostali skazani na wieloletnie więzienie za walkę w antykomunistycznym podziemiu. Uczniowie wzięli udział w mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym św. Maksymiliana w Łęce Opatowskiej oraz złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w Opatowie i w Łęce Opatowskiej. Ostatnim punktem obchodów była akademia upamiętniająca walczących w konspiracji z naszego regionu oraz wspomnienia Pani Ireny Nawrockiej z d. Wierzba, która walczyła w oddziale Otta.

• 01gg
  • 02gg